Czesław Juliusz Wydrzycki, czyli Czesław Niemen to polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Mimo tego, że artysty nie ma już wśród na, to jego utwory nadal towarzyszą nam każdego dnia. Jak wyglądało życie prywatne Wydrzyckiego? Kiedy przypada jego rocznica śmierci? Jakie są jego najpopularniejsze przeboje? O to historia jednego z najsłynniejszych polskich piosenkarzy!
Życie prywatne Czesława Niemena
Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 roku, czyli kilka miesięcy przed wybuchem drugiej wojny światowej w Starych Wasiliszkach koło Grodna. Dzisiaj te ziemie należą do Białorusi. Artysta przyszedł na świat w uzdolnionej muzycznie rodzinie. Oboje rodziców Czesława nie marnowali swojego talentu. Ojciec – żołnierz Armii Krajowej jednocześnie był też organistą i śpiewał w kościele. Poza tym uznawany był też przez sąsiadów za to, że umiał naprawić praktycznie każde urządzenia. Natomiast matka Niemena była pielęgniarką, ale też chętnie wykorzystywała swój głos w parafialnym kościele.
Można śmiało powiedzieć, że to właśnie rodzice przekazali w genach Czesławowi miłość do muzyki. Zresztą już jako mały chłopiec miał dostęp do wielu instrumentów. W ich domu rodzinnym prawie codziennie można było usłyszeć dźwięki wychodzące z fortepianu, czy patefonu.
Szkoła w Brodnie zapewniła młodemu Niemenowi pierwszą styczność z nauką. Niestety nie miał możliwości uczyć się języka ojczystego, ponieważ w tamtych czasach panowała rustyfikacja, więc wszystkie zajęcia prowadzone były po rosyjsku. Do nauki polskiego służyły mu książki. Po ukończeniu szkoły podstawowej dostał się szkoły średniej o profilu muzycznym. W jego klasie mógł grać na fortepianie lub akordeonie. Co ciekawe, za długo nie nacieszył się nauką, ponieważ został z niej wydalony za wagary. Jednak jak widać, nie przeszkodziło mu to w zrobieniu kariery.
Małżeństwo Niemena
Żoną Niemena została pielęgniarka – Maria Klauzunik. Ich ślub odbył się w maju 1958 roku, kiedy on miał zaledwie 19 lat, a ona 18. Jak wskazują dostępne źródła, Maria była przepiękną kobietą i przyciągała wzrok wielu mężczyzn. Jednak on jej nie interesowali. W tamtym okresie mogłoby się wydawać, że ich miłość przetrwa wszystko. Do zawarcia związku małżeńskiego doszło bardzo szybko, ponieważ Niemen i jego wybranka mieszkali w Związku Radzieckim, a istniało spore prawdopodobieństwo, że zostanie on powołany do Armii Czerwonej.
Chcąc tego uniknąć, mężczyzna postanowił przeprowadzić się wraz z rodziną do Polski. Maria została. Początkowo dostali się do obozu repatriantów. Docelowo trafili do Gdańska i tam postanowili zostać na dłużej. Dołączyła do nich żona polskiego kompozytora i oboje postanowili wziąć ślub przed Bogiem. Po roku na świat przyszła ich córka, której nadano imię po mamie.
Chcąc zapewnić byt rodzinie, Czesław zdecydował się na uzupełnienie luk w edukacji i zapisał się do szkoły muzycznej w Gdańsku. Zmuszony był połączyć naukę z pracą. Robił to, co umiał najlepiej, czyli zarabiał na muzyce, grając w różnych klubach na gitarze i śpiewając. Niestety nie zarabiał wiele, przez co jego rodzina żyła w biedzie.
Pierwsze występy przed publicznością, czyli początki kariery
Prawdziwa muzyczna kariera Niemena rozpoczęła się pod koniec lat sześćdziesiątych. Podążając za modą, zajął się wykonywaniem Big Bitu (muzyka rockandrollowa i pokrewna). Z tym że praca pochłonęła go na tyle, że nie miał czasu dla rodziny. Maria nie chciała takiego życia i postanowiła odejść od męża. W 1971 roku ich małżeństwo zostało zakończone przez rozwód. Po jego otrzymaniu piosenkarz poświęcił się swojej pasji i tylko sporadycznie widywał się z dzieckiem. Jego kariera nabrała pędu w 1962 roku. Wyróżnienie na Festiwalu Młodych Talentów otworzyło przed nim drzwi do sławy. Wraz z zespołem „Czerwono-Czarni” wyruszył w pierwszą trasę koncertową. W końcu spełniło się jego marzenie o występach przed szerszą publicznością. Początkowo Czesław występował pod prawdziwym nazwiskiem. Jednak pod koniec 1963 roku postanowił śpiewać pod pseudonimem artystycznym – Niemen. Jego wybór nie był przypadkowy, ponieważ nawiązywał do nazwy rzeki z rodzinnej miejscowości artysty.
Dalsze sukcesy zawodowe
Rok 1962 był przełomowy w karierze artysty. Postanowił bowiem związać się z zespołem „Niebiesko-czarni”. Swoje przeboje śpiewali nie tylko w Polsce, ale też innych krajach Europy, chociażby na Węgrzech, czy we Francji. To właśnie w tym okresie powstała jedna z najbardziej znanych piosenek Czesława Niemena „Pod Papugami”. Kiedy po 3 latach współpraca z „Niebiesko-czarnymi” dobiegła końca, zdecydował się nawiązać nową z „Akwarelami”. „Sen o Warszawie”, „Dziwny jest ten świat” są owocami wspólnego działania artystów. Piosenkarz zyskiwał coraz większą sławę i podziw publiczności. Jego płyty były kupowane nie tylko w Polsce, ale też w zachodniej Europie. Jednakże z czasem piosenkarz postawił na karierę wyłącznie w Polsce.
W latach 80 jego kariera odrobinę zwolniła. Chcąc mieć środki na życie, grał w różnych miejscach. Zresztą w 1989 roku nadal niewiele się zmieniło, poza tym, że Niemen wydał płytę „Terra deflorata”. Ten okres był dla niego o tyle ciężki, że zmagał się z chłoniakiem. Trzy lata walczył z chorobą przy pomocy diety niskobiałkowej, która powstrzymywała jej rozwój.
W 1995 roku wydana została kompilacja muzyczna na płycie CD pt. „Sen o Warszawie”.
Człowiek, którego już nie ma, czyli choroba i śmierć piosenkarza
Polskie piosenki Czesława podbiły serca wielu polaków. Niestety odszedł on z tego świata przedwcześnie. W 2004 roku trafił do szpitala w Warszawie na oddział onkologiczny. Lekarze robili wszystko, co w ich mocy, ale nie byli w stanie już mu pomóc. Śmierć Czesława Niemena nastąpiła w 17 stycznia 2004 roku. Miał zaledwie 64 lata i zmarł na skutek powikłań związanych z nowotworem. Jako przyczynę zgonu wskazano zapalenie płuc. Jednak chorobą, która doprowadził do śmierci Czesława, był rak jelita grubego. Ciało zostało spopielone. Urna z jego prochami została złożona na warszawskich Powązkach 30 stycznia 2004 roku. W ostatniej drodze artyście towarzyszyło ponad 3000 osób i piosenka „Dziwny jest ten świat”.
Człowiek, którego nie ma, a pamięć o nim jest wciąż żywa. Plebiscyt radia pogoda
Czesław Niemen chyba na zawsze pozostanie w pamięci. Mimo że w 2022 roku mija już 18 rocznica śmierci, to jego piosenki i płyty nadal są słuchane i kupowane. Co więcej, w 2021 roku radio pogoda postanowiło zorganizować plebiscyt na najlepszą polską piosenkę artysty. W głosowaniu mogli wziąć udział internauci i oddać swój głos na wybrany utwór. Nikogo pewnie nie zdziwią wyniki, które po zakończeniu ankiety pojawiły się na stronie internetowej radia pogoda. Otóż pierwsze miejsce zajęła piosenka Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” i została uznana za najpiękniejszą. Inne utwory miały o wiele mniej głosów.
Rocznica śmierci Niemena. Wspomnienie artysty w polskim radio
Co roku w polskim radio w dzień rocznicy śmierci artysty pojawia się o nim wspomnienie. W artykułach można znaleźć nie tylko nagrody, które otrzymał za życia, ale też przypomnieć sobie największe przeboje. Praktycznie zawsze uwzględnione zostają tytuły takie jak: „Sen o Warszawie”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz” i oczywiście „Dziwny jest ten świat”. Polskie radio dba o to, aby pamięć o człowieku, którego już nie ma na zawsze była z nami!
Uwielbiam utwory Czesława Niemena. Są nostalgiczne, a takie lubię najbardziej. To najlepsza muzyka wszech czasów! Pozdrawiam!