Bieszczady każdego roku przyciągają na swoje szlaki tysiące turystów. Pasmo górskie, położone w południowo-wschodniej części naszego kraju, jest kojarzone głównie z połoninami i szlakami, które ze względu na niewielki stopień trudności są dostępne dla większości osób. Które z nich szczególnie warto zobaczyć? Oto pięć najpiękniejszych szlaków bieszczadzkich, które z pewnością zachwycą każdego miłośnika gór!
Połonina Wetlińska
Szlak biegnący przez Połoninę Wetlińską jest jednym z najbardziej urokliwych w całym Bieszczadzkim Parku Narodowym. To właśnie tutaj turyści mogą zobaczyć kultową Chatkę Puchatka, czyli schronisko założone przez Ludwika Pińczuka w 1986 roku. Rozpoczynając wędrówkę w Brzegach Górnych i kierując się w stronę Wetliny, można podziwiać typowe dla bieszczadzkiego krajobrazu połoniny, czyli pozbawione drzewostanu szczyty.
To właśnie one stanowią pewnego rodzaju wizytówkę całego pasma – dla wielu piechurów prawdziwe Bieszczady rozpoczynają się w momencie przekroczenia granicy lasu. Widok roztaczający się z grzbietu Połoniny Wetlińskiej sprawia, że nie bez przyczyny Bieszczady stały się kulturowym symbolem wypoczynku na łonie natury.
W pobliżu szlaku, przebiegającego przez Połoninę Wetlińską, znajduje się również odnoga trasy prowadząca na szczyt Smerek. Zdobycie jego wierzchołka, znajdującego się na wysokości 1222 metrów nad poziomem morza, jest rewelacyjnym ukoronowaniem całej trasy.
Połonina Caryńska
Połonina Caryńska jest drugą z połonin bieszczadzkich, również chętnie odwiedzaną przez turystów. Spacer po wznoszącym się ponad otoczeniem grzbietem połoniny to przede wszystkim gwarancja fantastycznych widoków. Z Połoniny Caryńskiej turyści mogą podziwiać okoliczne szlaki i szczyty oraz zatopione w bezkresie zieleni podnóża gór. Trasa biegnąca z Ustrzyk Górnych do Brzegów Górnych krzyżuje się w środkowej części z Połoniną Wetlińską, dlatego istnieje możliwość skorzystania z obu szlaków podczas jednej wędrówki.
Szlak na Tarnicę ze wsi Wołosate
Należąca do Korony Gór Polskich Tarnica jest najwyższym szczytem w Bieszczadach, który wznosi się na wysokość 1346 metrów nad poziomem morza. Większość z turystów swoją wędrówkę rozpoczyna i kończy we wsi Wołosate. Przejście całej trasy zajmuje około 3,5 godziny i charakteryzuje się średnim poziomem trudności oraz stosunkowo niewielkim nachyleniem. Istnieje kilka możliwych opcji kontynuowania trasy. Przystosowani do wielogodzinnych marszów miłośnicy gór mogą przedłużyć całą wędrówkę i skierować się w stronę Bukowego Berda lub Halicza.
Bukowe Berdo
Wejście na Bukowe Berdo może być również główną atrakcją całej trasy. Szlak obejmuje jedne z najwyższych partii całych Bieszczad, przez co jest zalecany bardziej doświadczonym piechurom. Doskonałym miejscem do rozpoczęcia lub zakończenia wędrówki przez Bukowe Berdo jest wieś Muczne.
Przemierzając szlak, oznaczony żółtym kolorem, można podziwiać między innymi Halicz, Rozsypaniec, Lutowiska i Krzemień. Przez wielu miłośników gór Bukowe Berdo jest uznawane za najbardziej urokliwą trasę w Bieszczadach. Wpływ na to ma mniejsza popularność szlaku (w porównaniu do tych prowadzących na Połoninę Wetlińską lub Caryńską) i związane z tym ograniczenie ilości turystów.
Mała i Wielka Rawka
Szlak na Małą i Wielką Rawkę zaczyna się stromym podejściem w otoczeniu lasu, natomiast prawdziwy jego urok można dostrzec po znalezieniu się ponad piętrem zieleni. Rozpoczynając całą wędrówkę na parkingu przy „Bacówce pod Małą Rawką”, należy kierować się szlakiem, który biegnie aż do Wielkiej Rawki.
Dodatkową atrakcją jest możliwość nadłożenia kilku kilometrów marszu i skierowania sie w stronę Krzemieńca. Miejsce to jest wyjątkowe na mapie naszego kraju, ponieważ oznacza punkt graniczny pomiędzy Polską, Ukrainą i Słowacją. Znajdujący się w tym miejscu obelisk symbolizujący trójstyk, to ciekawa atrakcja, która może być urozmaiceniem całej wędrówki.
Który szlak bieszczadzki wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z bieszczadzkich szlaków turystycznych jest najpiękniejszy. Decydując się na wybór określonej trasy, warto wziąć pod uwagę jej trudność oraz czas wymagany do jej pokonania. Istotne znaczenie ma również aktualna kondycja fizyczna danej osoby i warunki pogodowe. Bieszczady są jednymi z najmniej wymagających pasm górskich w naszym kraju, jednak wciąż niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do całej wędrówki. Wybierając konkretny szlak, warto znaleźć informacje dotyczące poziomu jego trudności i przebiegu. Plecak każdego podróżnego powinien być wyposażony w odpowiednią ilość wody i przekąsek, które pozwolą na regenerację sił w trakcie wędrówki.
Dla niektórych podróżnych istotne znaczenie będzie miało zdobycie konkretnego szczytu bieszczadzkiego, dla innych ważniejsze będą walory estetyczne pokonywanej trasy. Większość z bieszczadzkich szlaków jest połączona z sąsiednimi szlakami, dlatego istnieje możliwość przedłużenia konkretnej wędrówki i zejścia z wcześniej zaplanowanej trasy. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych oczekiwań podróżnych. Jedno jest pewne – Bieszczady to jeden z najbardziej dzikich rejonów w Polsce, przez co każdy z miłośników gór odnajdzie tutaj spokój oraz odpocznie fizycznie i psychicznie na łonie natury.
Polecam szczególnie szlak na Bukowe Berdo. Moim zdaniem to właśnie z niego rozciągają się najpiękniejsze widoki!