Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Muzeum Narodowe Ziemii Przemyskiej

Przemyśl to historyczne miasto położone w południowo- wschodniej Polsce. Posiada ono liczne atrakcje turystyczne warte odwiedzenia. Słynące z dziejów dzielnego wojaka Szwejka miasto Przemyśl posiada niezliczone zabytki, piękne widoki i krajobraz. Jednym z najważniejszych obiektów, które należy odwiedzić, będąc w Przemyślu, jest Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Warto również zajrzeć do jedynego w Polsce Muzeum Fajek i Dzwonów zlokalizowanego w wieży zegarowej.

Muzeum w pigułce

Historia powstania Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej sięga początków XX wieku. Muzeum zostało założone w roku 1909. Twórcami tej placówki muzealnej byli miejscowi działacze społeczni, historycy i miłośnicy przeszłości. Powołano wtedy Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Jego celem była troska o kulturę oraz gromadzenie eksponatów bibliotecznych i muzealnych.

Pierwszą ekspozycją były prywatne zbiory Tadeusza i Kazimierza Osińskich. W czasach międzywojennych muzeum miało liczne problemy lokalowe i finansowe. W roku 1945 muzeum stało się posiadaczem zbiorów Muzeum Ukraińskiego. W 1946 roku otrzymało budynek biskupstwa grekokatolickiego.

Nowy budynek Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zaprojektowany przez firmę KKM Kozień Architekci powstał w 2008 roku. Budynek muzeum posiada nowoczesny wygląd i ciekawą formę. Projekt budynku był kandydatem do prestiżowego wyróżnienia Fundacji Miesa van der Rohe i Komisji Europejskiej.

W zbiorach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej znajdują się między innymi książki, czasopisma, prace naukowe, fotografie, gazety dotyczące pracy profesora Rudolfa Weigla. W siedzibie Muzeum Narodowego działa od 2016 roku Scena Bunkier. Prezentuje koncerty, spektakle oraz spotkania z ludźmi kultury i sztuki. Muzeum posiada dwa oddziały mieszczące się w innych obiektach.

Eksponaty w muzeum
Źródło: Pixabay

Muzeum Dzwonów i Fajek

Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu jest obiektem należącym do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Mieści się w barokowej Wieży Zegarowej zlokalizowanej w centrum miasta. Wieża zegarowa powstawała w latach 1775- 1777, posiada osiem kondygnacji oraz 38 metrów wysokości. Początkowo pełniła funkcję dzwonnicy dla kościoła grekokatolickiego. Później – wieży strażniczej.

Wieża zegarowa jest najwyższym punktem widokowym w mieście- można z niej zobaczyć panoramę całego miasta i regionu. Zegar zamontowany na wieży w roku 1820 do dziś działa i odmierza czas. Muzeum Dzwonów i Fajek to jedyny tego rodzaju obiekt muzealny w Polsce.  Fajkarstwo i ludwisarstwo to zawody ginące, które stanowią ważny element kultury miasta Przemyśla.

W XIX wieku w Przemyślu działał ośrodek produkcji fajek, a także rodzinna wytwórnia dzwonów. Muzeum rozpoczęło swoją działalność w roku 2002. Obiekt posiada zbiory zabytkowych dzwonów oraz fajek z wielu okresów historycznych z różnych stron świata. Jest to unikatowa atrakcja turystyczna warta odwiedzenia, zwłaszcza przez miłośników fajek i dzwonów.

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Drugim oddziałem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej jest Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Placówka ta powstała w 2005 roku i zlokalizowana jest w dwóch zabytkowych kamienicach. Kamienice te wielokrotnie zmieniały właścicieli oraz były rozbudowywane. Po drugiej wojnie światowej kamienice trafiły w ręce skarbu państwa.

W Muzeum zgromadzone są eksponaty związane z historią miasta Przemyśla. Znajdują się tam między innymi pozostałości polichromii z XVI wieku oraz barokowy piec. Można tu również zobaczyć ekspozycję mieszczańskich wnętrz z przełomu XIX i XX wieku oraz zakład fotograficzny. Na piętrze zlokalizowana jest wystawa poświęcona twórczości Mariana Strońskiego- znanego przemyskiego artysty. W Muzeum Historii Miasta Przemyśla odbywają się liczne warsztaty i konkursy tematyczne dla dzieci oraz liczne wernisaże.

Wernisaż w Muzeum Narodowym Ziemii Przemyskiej
Źródło: Pixabay

Zwiedzanie

Muzeum Narodowe oraz jego odziały można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Muzeum otwarte jest w godzinach od 9 do 16, w niedziele natomiast od 11 do 15. Zwiedzanie może odbywać się indywidualnie oraz grupowo w towarzystwie przewodnika. Muzeum proponuje liczne oferty promocyjne takie jak dzień bez opłat lub weekend za pół ceny.

Poza stałymi wystawami możliwe jest zobaczenie wystaw i galerii czasowych oraz uczestnictwo w pokazach, wernisażach oraz warsztatach. Muzeum bierze udział w ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów oraz udostępnia zwiedzanie muzeum online. W Muzeum organizowane są także liczne konkursy dla dzieci i dorosłych.

Podsumowanie

Przemyśl określić można jako polska stolica fajek i dawna siedziba króla Kazimierza. Jest to miejsce, w którym zabytków i ciekawych do zwiedzania miejsc jest bardzo dużo. Nowoczesny budynek Muzeum Narodowego robi duże wrażenie, zaś Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu to punkt na mapie, którego nie można pominąć. Będąc w Przemyślu warto jest zobaczyć także Wzgórze Trzech Krzyży, Twierdzę Przemyśl czy Kopiec Tatarski. Liczne atrakcje turystyczne w połączeniu z pięknymi widokami i krajobrazem stanowią doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.

 

Author: adminza

1 thought on “Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

  1. Przemyśl to moje miasto, a ani razu nie byłam w tym muzeum. Aż wstyd się przyznać. Ale to zazwyczaj tak jest, że tam gdzie masz najbliżej, to jesteś rzadko albo nigdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.