Filharmonia Podkarpacka – historia i oferta

Filharmonia Podkarpacka

Filharmonia podkarpacka znajduje się w stolicy województwa, czyli Rzeszowie. Będąc w tym mieście, trudno przejść obok okazałego gmachu, który znajduje się tuż obok rzeszowskiego zamku oraz starówki. Dla turystów ceniących muzykę klasyczną grzechem byłoby niekupienie biletu i nieposłuchanie pięknych dźwięków wydobywających się z instrumentów. Jaka jest historia Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie? Jak prezentuje się oferta? W jakiej cenie są bilety? Jakie wydarzenia zostały zaplanowane na najbliższy czas? O tym można przeczytać poniżej!

Historia filharmonii podkarpackiej w Rzeszowie

Można powiedzieć, że powstanie filharmonii w Rzeszowie nastąpiło na skutek występu Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej. Pierwszy koncert miał miejsce w 1955 roku. Po 4 latach orkiestra z wojewódzkiej zmieniła się w państwową, a po kolejnych ośmiu mianowana Filharmonią rzeszowską imienia Artura Malawskiego. Na scenie w stolicy województwa podkarpackiego przez lata występowały gwiazdy światowego rozmiaru specjalizujące się w muzyce klasycznej.

W 2010 roku zakończyły się prace remontowe gmachu budynku. Oficjalnie zmieniono nazwę na Filharmonię Podkarpacką. Decyzję o przebudowie budynku podjęto nie tylko ze względu na upływ lat, ale też dostosowanie go do potrzeb widzów i unowocześnienie. Podczas remontu uwzględniono, chociażby oświetlenie, czy urządzenia mechaniczne niezbędne do obsługi sceny. Co więcej, zostały wyremontowane dwie sale koncertowe i wyposażono je w nowoczesny sprzęt. Na skutek takiego działania poza koncertami symfonicznymi na scenie mogą odbywać się również spektakle teatralne i inne imprezy kulturalne. Np. balet, operetka, opera, czy też musical. Zresztą w 2017 roku Filharmonia rzeszowska podpisała umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego o współprowadzenie instytucji. Tym sposobem doszło do poszerzenia oferty repertuarowej.

Należy też wiedzieć, że Filharmonia jest odpowiedzialna za organizację i realizację Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Aktualnie to wydarzenie kulturalne o wysokiej randze występów. Od jakiegoś czasu Festiwal organizowany jest na świeżym powietrzu z udziałem gwiazd z całego świata. Nie można zapominać o tym, że również Polska może pochwalić się Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, która swoje koncerty symfoniczne wykonuje w Europie i poza nią. Orkiestra współpracowała z najlepszymi dyrygentami na świecie i występowała przed publicznością w najbardziej prestiżowych salach.

Co więcej, od 1995 roku istnieje kwintet dęty drewniany. Zespół wielokrotnie podróżował po Europie, wykonując kameralne występy dla dzieci i młodzieży. Na swoim koncie ma też nagrania dla Polskiego Radia. Kwintet dęty drewniany cieszy się ogromną popularnością, a swoją muzyką skrada serce każdego, kto słyszy ją po raz pierwszy. Największym dziełem okazała się muzyka do bajki pt. „Piotruś i wilk”. Kwintetowi dętemu drewnianemu bardzo często w trakcie występów towarzyszy balet dziecięcy, co przyciąga pod scenę jeszcze więcej widzów.

Rzeszów
Źródło: Pixabay

Jakie wydarzenia ma w swojej ofercie Filharmonia w Rzeszowie?

Filharmonia w Rzeszowie na bieżąco aktualizuje swój repertuar. Już na początku kwietnia 2022 roku można kupić bilety na kilka koncertów symfonicznych. Pierwszy z nich odbędzie się 1 kwietnia. Na scenie będzie można zobaczyć orkiestrę symfoniczną Filharmonii podkarpackiej oraz chór instytutu muzyki uniwersytetu rzeszowskiego. Symfonia będzie poświęcona kompozycji Mozarta. Na kolejne dni (kwieceń 2022) wyznaczono na przykład następujące wydarzenia:

  • 8 kwietnia. Koncert symfoniczny tych samych osób pod dyrygenturą Tomasza Chmiela. Tematem przewodnim występu będzie trwająca wojna na Ukrainie. Ceny biletów to 30 i 20 zł.
  • 12 kwietnia. Koncert szkolny. Na scenie pojawi się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii podkarpackiej pod dyrygenturą Izabeli Kociołek. Będzie to koncert klarnetowy. Bilet kosztuje 10 zł, ale wcześniej należy zarezerwować miejsce telefonicznie.
  • 22 kwietnia wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii rzeszowskiej pod dyrygenturą Sławomira Chrzanowskiego i z saksofonistą Pawłem Gusnarem. Bilety wstępu kosztują 30 i 20 zł.
Author: adminza

1 thought on “Filharmonia Podkarpacka – historia i oferta

  1. Byłem tam kilka razy na koncertach i bardzo mnie zachwyciła architektura filharmonii. Naprawdę, coś pięknego. Moim marzeniem jest jeszcze tam wrócić, a jestem z Pomorza więc może być ciężko. Ale zrobię wszystko, żeby jeszcze tam zawitać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.