Muzea na wolnym powietrzu – które z nich warto odwiedzić

muzeum na wolnym powietrzu

Muzea to nie tylko wielkie gmachy budynków, wyposażone w tematyczne zbiory z określonej dziedziny kultury lub nauki. Na terenie naszego kraju funkcjonuje wiele skansenów i parków tematycznych. Dzięki nim możliwe jest zapoznanie się z kulturą i historią danego rejonu podczas przebywania na świeżym powietrzu.

Miejsca takie są znakomitą alternatywą dla klasycznych muzeów,. Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to sprzyjające warunki pogodowe zachęcają do aktywności na zewnątrz. Oto 6 najlepszych muzeów na świeżym powietrzu, które szczególnie warto odwiedzić!

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich stanowi zbiór obiektów architektonicznych ludności kaszubskiej. Na terenie 22 hektarów zlokalizowane są budynki, które swoją historią sięgają aż do XVII wieku. Osoby zwiedzające Kaszubski Park Etnograficzny mają okazję zobaczyć świetnie zachowane zagrody chłopskie, karczmy i młyny wiatrakowe, które jeszcze kilkaset lat temu były wykorzystywane na co dzień przez lokalnych mieszkańców.

Większość z obiektów jest w całości wyposażona wewnątrz, przez co turyści mogą zapoznać się z narzędziami i przedmiotami z epoki. Kaszubski Park Etnograficzny łączy w sobie elementy rekreacyjnego zwiedzania na świeżym powietrzu z możliwością zaznajomienia się z historią tej niezwykłej grupy etnicznej.

Chata w parku etnograficznym
Źródło: Pixabay

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

Zlokalizowany w Bóbrce koło Krosna skansen to przede wszystkim propozycja dla osób interesujących się historią wydobycia ropy naftowej na terenie naszego kraju. To właśnie w tym miejscu powstała pierwsza na świecie kopalnia tego surowca.

Obecnie zwiedzający teren muzeum mogą zobaczyć pochodzące z około 1860 roku szyby naftowe, a także zapoznać się z historią tego miejsca, dzięki licznym wystawom i eksponatom historycznym. Teren kopalni został w 2018 roku wpisany na listę pomników historii, przez co odwiedzenie tego miejsca będzie niezapomnianym przeżyciem zarówno dla młodszych, jak i starszych pasjonatów tej dziedziny przemysłu.

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Kolbuszowski skansen składa się z kilkudziesięciu obiektów architektonicznych, przeniesionych na teren parku z różnych miejsc na terenie województwa podkarpackiego. Dziewiętnastowieczne chałupy, spichlerze oraz kościół pozwalają zwiedzającym zobaczyć na własne oczy, jak wyglądała polska wieś kilkaset lat temu. Większość z budynków jest udostępniona do zwiedzania również od wewnątrz, dlatego możliwe jest również zapoznanie się z pełnym wyposażeniem pochodzącym z epoki.

Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Interesującym punktem na muzealnej mapie Polski jest Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Na terenie skansenu organizowane są liczne imprezy okolicznościowe, takie jak Wykopki czy Święto Chleba, przyciągające każdego roku tłumy turystów.

Obok chat sprzed kilkuset lat, turyści znajdą w Muzeum Rolnictwa między innymi dworek myśliwski, wędzarnie oraz zielnik patrona całego skansenu. Wizyta w skansenie w Ciechanowcu to podróż w czasie, dzięki której zwiedzający mogą poczuć klimat polskiej wsi sprzed wieków, a także zapoznać się z jej burzliwymi dziejami.

Chata w skansenie
Źródło: Pixabay

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Na terenie skansenu w Dziekanowicach znajduje się ponad 60 obiektów, pochodzących z różnych regionów województwa wielkopolskiego. Odwzorowany został wygląd typowej polskiej wsi z przełomu XVIII i XIX wieku, a eksponaty muzealne pozwalają zapoznać się z historią mieszkańców tych terenów na przestrzeni stuleci.

Muzeum na świeżym powietrzu składa się z zagród, karczm, wiatraków oraz obiektów sakralnych, które nawiązują do charakterystycznej dla regionu zabudowy folwarcznej. Skansen oferuje również szereg atrakcji dla najmłodszych, dzięki czemu możliwe jest zainteresowanie tematem również mniejszych fanów polskiej historii.

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

Wizyta w skansenie nie musi oznaczać konieczności odbywania dalekich wyjazdów poza miasto. Na terenie chorzowskiego Parku Śląskiego turyści mogą zobaczyć kilkadziesiąt zabytków architektonicznych, pochodzących z różnych wieków. Odwiedzający „Górnośląski Park Etnograficzny” mogą podziwiać między innymi kościół świętego Józefa Robotnika, plebanię oraz spichlerze chłopskie. Większość z ekspozycji znajdująca się na terenie skansenu jest doskonale zachowana, przez co stanowi pomnik historii ludności, zamieszkującej w ubiegłych stuleciach tereny Górnego Śląska.

Stara niebieska chata
Źródło: Pixabay

Podsumowanie

Bogata oferta skansenów na terenie Polski zapewnia znakomite warunki do zapoznania się z wyglądem i charakterem polskich wsi na przestrzeni wieków. Wśród muzeów na świeżym powietrzu można znaleźć również parki tematyczne, które skupiają się na konkretnych dziedzinach rolnictwa i przemysłu. Skanseny są wciąż niedocenianym skarbem Polski, który z roku na rok zyskuje kolejnych zwolenników. Połączenie aktywności na świeżym powietrzu z nauką historii to znakomite warunki do spędzenia weekendu dla zwiedzających w każdym wieku. Muzea etnograficzne mogą posłużyć każdemu miłośnikowi konkretnej dziedziny za wehikuł, umożliwiający odbycie prawdziwej podróży w czasie.

Author: adminza

1 thought on “Muzea na wolnym powietrzu – które z nich warto odwiedzić

  1. Z tych polecanych miejsc mi najbardziej podoba się park w Dziekanowicach. Czekam na kolejne rankingi ciekawych miejsc w Polsce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.