Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Zamek w Przemyślu

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK to jedno z najciekawszych miejsc na mapie województwa podkarpackiego. Połączenie eksponatów historycznych z interesującymi wydarzeniami okolicznościowymi sprawia, że instytucja ta szczególnie wyróżnia się spośród kulturalnej oferty miasta.

Co można zobaczyć w Centrum Kultury i Nauki ZAMEK? Czy warto je odwiedzić? Do kogo skierowana jest kulturalna oferta instytucji?

Historia zamku

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki zlokalizowane jest w renesansowym Zamku Kazimierzowskim, którego historia sięga panowania pierwszych Piastów. To właśnie w tym miejscu król Kazimierz Wielki polecił wybudowanie murowanej fortyfikacji, zastępując zniszczoną rotundę i pałac z czasów Bolesława Chrobrego.

Na przestrzeni wieków budowla była kilkukrotnie przebudowywana przez lokalnych starostów. Wpływ na to miały przede wszystkim zniszczenia, do których doszło w XV wieku podczas ataku wojsk z Wołoszczyzny, a także stosunkowo słaba obronność fortecy. Ostatnie modyfikacje zamku zostały przeprowadzone w trakcie rządów Stanisława Poniatowskiego i to właśnie ta forma jest najbardziej zbliżona do współczesnego wyglądu budowli.

Zamek Kazimierski już od XIX wieku stanowił siedzibę Przemyskiego Towarzystwa Dramatycznego „Fredreum”. Czyli jednej z najważniejszych instytucji teatralnych w całym kraju. Od XX wieku stopniowo przeprowadzane były prace renowacyjne, służące wyeksponowaniu najcenniejszych zabytków fortyfikacji – w tym celu odsłonięty został zarys rotundy i pałacu.

Przemyski zamek
Źródło: Pexels

Wystawy stałe Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Na terenie Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki znajduje się kilka wystaw stałych, które są dostępne dla każdego zwiedzającego. Pierwsza z nich skupia się na postaci króla Kazimierza Wielkiego, który miał znaczący wkład w aktualny wygląd i istnienie przemyskiego zamku. To właśnie najsłynniejszy władca z rodu Piastów podjął decyzję o przebudowie istniejącego w tym miejscu pałacu. Podróżni mogą zapoznać się z modelami budynków, obrazujących wygląd zamku w czasach średniowiecza, a także zobaczyć prawdziwe eksponaty pochodzące z epoki.

Ciekawą częścią zamku w Przemyślu jest wystawa „Lapidarium”, prezentująca fragmenty kamiennych budowli z czasów Bolesława Chrobrego oraz Kazimierza Wielkiego. Osoby zainteresowane historią architektury i stylami budownictwa z pewnością natrafią na charakterystyczne elementy zdobienia kamieni, które są wyróżniające dla renesansu i gotyku.

Kolejne dwie wystawy PCKiN ZAMEK są związane z działalnością Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredy „Fredreum”. Eksponaty pozwalają zapoznać się z historią najstarszego amatorskiego teatru dramatycznego w Polsce i Europie. Na szczególnie wyróżnienie zasługuje postać Kazimierza Opalińskiego, który jako aktor, reżyser oraz dyrektor był związany z „Fredreum” przez całe swoje życie. Do dziś Opaliński jest uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów, występujących na deskach przemyskiego teatru.

Każdy zwiedzający PCKiN ZAMEK ma możliwość wejścia na jedną z baszt fortyfikacji. To właśnie z tego miejsca roztacza się niezwykły widok na krajobraz miasta. Jedna z wystaw stałych na Zamku Kazimierskim w Przemyślu, koncentruje się właśnie na historycznych elementach architektury miasta. Fotografie i ryciny przybliżają zwiedzającym zmiany, jakie następowały w wyglądzie panoramy ośrodka miejskiego na przestrzeni wieków.

Wystawa
Źródło: Pexels

Gratka dla fanów wydarzeń kulturalnych

W Przemyskim Centrum Kultury i Nauki odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. Na sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego wystawiane są spektakle dramatyczne i komediowe, a także koncerty oraz recitale. Prężnie działający Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” organizuje warsztaty dla zainteresowanych widzów. Scena przemyskiego Centrum Kultury i Nauki gościła już między innymi Kamila Bednarka, Kabaret Nowaki i Marka Piekarczyka. Przemyski zamek stanowi centrum lokalnych wydarzeń kulturalnych, oferując uczestnictwo w slamach poetyckich, koncertach muzycznych oraz spektaklach teatralnych.

W przeszłości przemyski zamek był miejscem prezentacji dzieł wielu artystów. To właśnie w tym miejscu zostały zaprezentowane fotografie Przemysława Chorążykiewicza, Zbigniewa Polita oraz Piotra Michalskiego, a także obrazy Pawła Myszki, Władysława Zycha oraz Anny Kałamarz-Kucz. To właśnie różnorodność kierunków i nurtów sztuki, prezentowanych na terenie przemyskiego Zamku Kazimierskiego, decyduje o wyjątkowości tego miejsca na kulturalnej mapie Polski.

Koncert
Źródło: Pexels

Czy warto odwiedzić Zamek Kazimierzowski w Przemyślu?

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK to najważniejsza instytucja kulturalna działająca w mieście. Oprócz występów znanych i rozpoznawalnych artystów ośrodek umożliwia również dostęp do przestrzeni służącej wystawianiu swoich prac. Udział w wydarzeniach kulturalnych, to szansa na zapoznanie się z dziełami najciekawszych fotografów, malarzy, muzyków oraz reżyserów. Wizyta w przemyskim Zamku Kazimierzowskim będzie zatem interesująca nie tylko dla fanów historii i archeologii, ale też dla osób spragnionych niecodziennych wrażeń artystycznych.

Author: adminza

1 thought on “Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

  1. Byłam w Przemyślu parę lat, ale nie udało mi się wtedy odwiedzić zamku. A szkoda, bo słyszałam, że to przepiękne miejsce! Ale jeszcze tam dotrę 🙂 Ciekawy artykuł, nie wiedziałam, że na zamku znajduje się teatr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.