Karpacka Troja w Trzcinicy – skansen archeologiczny

Karpacka Troja w Trzcinicy

Postacie naturalnej wielkości, doskonale odtworzone narzędzia i przedmioty z przeszłości sprawiają, że każdy może zobaczyć, jak wyglądało życie w epoce brązu. Podróż do przeszłości jest możliwa dzięki Karpackiej Troi. Skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła to miejsce, które trzeba odwiedzić.

Położenie skansenu

Skansen archeologiczny Karpacka Troja położony jest w województwie podkarpackim, w miejscowości Trzcinica. Miejscowość oddalona jest kilka kilometrów na północny zachód od Jasła. Leży nad doliną rzeki Ropy. Miejsce, w którym położony jest skansen, należy do bardzo ważnych stanowisk archeologicznych w Polsce. Ma istotne znaczenie w poznawaniu pradziejów całej Europy Środkowo- Wschodniej.

Krajobraz Podkarpacia
Źródło: Pixabay

Historia badań- archeologia

Historia Skansenu Karpacka Troja sięga już epoki brązu, kiedy powstała osada warowna. Archeolodzy w wyniku przeprowadzonych badań wyodrębnili kilka grup żyjących na terenie Trzcinicy. Zamieszkiwana była przez ludność grupy pleszowskiej. Osada była broniona wałem o drewnianych ścianach i wnętrzu wypełnionym ziemią. Gród przejęty został przez ludność z kultury Otomani, którzy rządzili grodem do roku 1350 p.n.e. Zbudowana została droga i brama wjazdowa, podgrodzie i obwarowania.

Osada zniszczona została przez wielki pożar. Ponad dwa tysiące lat później tereny Karpackiej Troi zasiedlone zostały przez Słowian. W okresie pomiędzy VIII a XI stuleciem w Trzcinicy mieścił się gród jednego z plemion zamieszkujących Małopolskę. Wzniesiony został gród o powierzchni około 3 ha, który otaczały monumentalne wały obronne. Po ludności Słowiańskiej pozostały tysiące zabytków. Osada upadła prawdopodobnie około 1030 roku w wyniku pożaru.

Jak powstała Karpacka Troja

Celem utworzenia Skansenu Karpacka Troja była ochrona oraz możliwość udostępnienia go turystom. Podczas licznie prowadzonych badań archeologicznych na terenie obecnego skansenu odkryto wiele zabytków i konstrukcji obronnych. Odkryto unikalne zabytki z żelaza i brązu, naczynia gliniane, przedmioty kultu broń, narzędzia i wiele innych.

Dzięki tym ważnym odkryciom archeologicznym w roku 1998 zrodził się pomysł utworzenia skansenu archeologicznego w Trzcinicy. Jego pomysłodawcą jest dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – Jan Gancarski. Karpacka Troja powstała w latach 2007- 2009 jako połączenie tradycyjnego skansenu oraz nowoczesnego muzeum.

Atrakcje Karpackiej Troi

Skansen archeologiczny Karpacka Troja powstał na powierzchni ponad 8 ha. W skład kompleksu wchodzi między innymi zabytkowe grodzisko, park archeologiczny, pawilon wystawowy, sektor budowlany i platforma widokowa.

Platforma widokowa

Platforma widokowa wzniesiona została w 2014 roku. Ma ona wysokość ponad 40 metrów i jest jedną z największych atrakcji skansenu. Poziom obserwacyjny dla turystów znajduje się na wysokości 20 oraz 33 metrów. Platforma widokowa stanowi doskonały punkt obserwacyjny. Można zobaczyć z niej krajobraz Beskidów, Dołów Jasielsko – Sanockich oraz Pogórza Karpackiego. Podczas dogodnych warunków atmosferycznych widoczne jest nawet pasmo Tatr, oddalone o ponad 100 kilometrów.

Platforma widokowa
Źródło: Pixabay

Sektor hodowlany

Sektor hodowlany to nowy obiekt na terenie Karpackiej Troi, który powstał w 2018 roku. W stodole, w stajniach i pod wiatą zobaczyć można zwierzęta hodowlane dawnych ras. Żyją tutaj krowy szkockie, węgierskie, długowłose szare bydło, koniki polskie, karpackie kozy i owce wrzosówki.

Zwierzęta te były hodowane w epoce brązu i wczesnego średniowiecza. Jest to wspaniała atrakcja dla dzieci. W sektorze hodowlanym są również uprawiane zboża, które uprawiali dawni mieszkańcy grodu. Jest to między innymi pszenica płaskurka, orkisz, samopsza, proso, jęczmień, groch i soczewica.

Grodzisko

Grodzisko nazywane jest od wieków „Wałami Królewskimi”. Jest miejscem, w którym zlokalizowane były osady obronne z czasów epoki brązu. Mieścił się tu także gród słowiański z okresu wczesnego średniowiecza. Zajmuje ono obszar o powierzchni około 3,5 hektara. Składa się ono z trzech podgrodzi i majdanu oraz wysokich wałów o różnej konstrukcji. Ich łączna długość wynosi ponad 1200 metrów. Na terenie grodziska mieści się także źródełko z wodą pitną, które było wykorzystywane już w średniowieczu.

Imprezy plenerowe

Skansen archeologiczny Karpacka Troja to także kultura i sztuka. Odbywają się tu liczne imprezy plenerowe. Największą i najważniejszą imprezą cykliczną jest Karpacki Festiwal Archeologiczny. Impreza ta opiera się na rekonstrukcji historycznej życia naszych przodków. Najbardziej widowiskowym elementem Festiwalu są turnieje rycesrkie oraz rekonstrukcja bitew. Na terenie Karpackiej Troi odbywają się również takie imprezy jak: Europejskie Dni Dziedzictwa, Polskie Sobótki, Dzień Dziecka czy Rodzinne Warsztaty Archeologiczne.

Turniej rycerski w Trzcinicy
Źródło: Pixabay

Edukacja w skansenie

Na terenie Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja odbywają się również zajęcia edukacyjne dla dzieci. W Salce Małego Odkrywcy najmłodsze dzieci poznają historię skansenu oraz mają możliwość zobaczenia rekonstrukcji dawnych zabawek. W skansenie odbywają się również liczne warsztaty i zabawy dla dzieci. Są to między innymi warsztaty z garncarstwa, łucznictwa, kuchni, tworzenia zabawek i inne. Stanowią one niesamowitą lekcję historii, której nie można zobaczyć w książkach.

Zwiedzanie Karpackiej Troi

Skansen archeologiczny Karpacka Troja jest dostępny do zwiedzania od wtorku do niedzieli. Można go zwiedzać indywidualnie, jak też w zorganizowanych grupach z przewodnikiem. Zwiedzanie rozpoczyna się projekcją filmu na temat Karpackiej Troi oraz obejrzeniem wystawy. Jednak zdecydowana większość czasu zwiedzania odbywa się na świeżym powietrzu. Zwiedzany jest między innymi parka archeologiczny, osady, grodzisko. Końcowym etapem zwiedzania jest wejście na platformę widokową. Skansen Karpacka Troja to idealne miejsce do odwiedzenia podczas wakacyjnych podróży. Jest to miejsce, w którym znajdziecie ciekawą historię skansenu oraz zobaczycie, jak wyglądało życie ludzi w epoce brązu.

Author: adminza

1 thought on “Karpacka Troja w Trzcinicy – skansen archeologiczny

  1. Byłam w tym miejscu razem z dzieciakami. Dla mojego syna, który interesuje się takimi rzeczami, to super lekcja historii, a dla córki świetna zabawa. Polecamy razem z rodzinką. Pewnie jeszcze tam wrócimy kiedyś 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.