Pałac w Dukli jako idealne miejsce na weekend

Dukla

Dukla to niewielka miejscowość położona w województwie podkarpackim. Miasto znajduje się zaledwie 17 kilometrów od słowackiej granicy i ma nieco ponad 2000 mieszkańców. Mimo niewielkich rozmiarów Dukla bardzo chętnie odwiedzana jest przez turystów, a wszystko za sprawą pewnego uroczego pałacu. Co można zobaczyć w Dukli? Jakie atrakcje turystyczne są najpopularniejsze? Czym charakteryzuje się pałac w Dukli? Kim był Jan spytek i jaki miał związek z miastem? O tym można przeczytać poniżej!

Historia muzeum historycznego w Dukli

Jan Jordan w połowie XVI wieku zainicjował budowę zamku w Dukli. Budowla jednak nie przetrwała zbyt długo. Już w XVII wieku tak naprawdę nie nadawała się do użytku. W 1636 roku nastąpiła zmiana dzięki Franciszkowi Bernardowie Mniszchy, który postanowił przeprowadzić remont i przebudowę. Jego działania sprawiły, że zamek przeobraził się w rezydencję w fortecy. Wykończeniem obiektu zajął się wnuk kasztelana sądeckiego. Na tym jednak modyfikacje obiektu się nie skończyły.

Na przełomie lat 1745-1746 obecne muzeum w Dukli ponownie przeszło metamorfozę. Jerzy August Wandalin wraz z żoną przebudowali je na pałac otoczony parkiem. W sumie rozbudowa trwała kolejne lata. Kiedy małżeństwo po śmierci zostawiło swój majątek córce – Marii Józefie, ona postanowiła go spieniężyć. W ten sposób w 1779 roku pałac stanowił własność Kanta Ossolińskiego. Pod koniec XVIII wieku obiekt ponownie zmienił właściciela, którym stał się ród Stadnickich. Helena Stadnicka wniosła go jako posag do małżeństwa do rodu Męcińskich. Przez następne lata obiekt pozostawał w rodzinie.

W międzyczasie jednak cała konstrukcja została naruszona przez pożar w 1821 roku. Niecałe 30 lat później pałac został splądrowany przez wojska carskie. W 1875 roku Cezary Meciński wraz z synem rozpoczął przebudowę i renowację. Adam – syn Cezarego adoptował Stanisława Tarkowskiego, dzięki czemu miał on prawa do pałacu, które przejął w 1925 roku. Kiedy w 1939 roku wybuchła II wojna światowa, pałac przejęty został przez Niemców.

Niestety w 1944 roku, gdy w Polsce panowały sowieckie rządy komunistyczne, to zgodnie z dekretem Józefa Stalina ziemie, które przekraczały 100 hektarów lub 50 hektarów rolnych były zabierane prawowitym właścicielom. W czasie wojny Stanisław Tarkowski brał w niej czynny udział, ale nie w Polsce. Walczył na różnych frontach i rozwijał swoje umiejętności wojenne. Kiedy wojna dobiegła końca, nie mógł wrócić do kraju, więc postanowił na stałe zostać w Anglii.

W kraju zjawił się dopiero w 1957 roku. Widząc, co stało się z ówczesnym muzeum w Dukli, nie mógł pojąć, jak można zniszczyć tak okazałą i piękną budowlę. Po upadku komunizmu Tarkowski próbował odzyskać swoją własność, ale zmarł, zanim zapadł wyrok. Okrojone ziemie trafiły do rodziny ponownie w 2012 roku.

Krajobraz w Dukli
Źródło: Pixabay

„Pałac w Dukli – skarby utracone” – książka Jana Spytki Tarnowskiego

Jan Spytek Tarnowski w swojej książce „Pałac w Dukli – skarby utracone” postanowił przekazać czytelnikom wiedzę na temat obecnego muzeum historycznego w Dukli. Autor próbuje pokazać, jak wyglądało, zanim w Polsce rozpętała się wojna. Twierdzi, że nie tylko pałac, ale również inne okazałe budowle tak po prostu przestały istnieć. Jan Spytek Tarnowski nie bał się mówić, że za wszystko odpowiedzialni byli Rosjanie, którzy znacjonalizowali Polskę. Według autora już po zakończeniu wojny umyślnie niszczone były cenne budynki, tylko po to, aby na naszych ziemiach zbudować „nowy lepszy świat”.

Jan Spytek Tarnowski w książce „Pałac w Dukli – skarby utracone” zachował to, co mu się udało, a więc własne wspomnienie. Niestety z czasem zaczęły się one zacierać i pozostało ich niewiele. Na szczęście te, które jeszcze nie zostały stracone, można zobaczyć w książce.

Co można zobaczyć w Dukli?

Dzisiaj pałac jest muzeum historycznym w Polsce. Można zwiedzać zarówno sam budynek, jak i ogród do niego należący. Poza nimi w Dukli można zobaczyć mostek, kaplicę, oficynę oraz skansen broni palnej. Do ogrodu wstęp jest wolny, ale wejście do muzeum upoważnia posiadanie biletu. Szczególnie godne uwagi są eksponaty znajdujące się w ogrodzie. Czołg, armata, czy samolot wojenny naprawdę robią wrażenie. Wszystkie z nich zostały opisane przy pomocy niewielkich tabliczek, dzięki czemu można poznać również kawałek historii. Co ciekawe muzeum historyczne w Dukli już na pierwszy rzut oka zachwyca okazałym gmachem o rustykalnym wykończeniu.

Muzeum w Dukli
Źródło: Pixabay

Co jeszcze można zobaczyć w Dukli? Opis atrakcji turystycznych

Dukla, mimo że jest niewielkim miasteczkiem, to atrakcji turystycznych w nim nie brakuje. Opisywane powyżej muzeum historyczne w Dukli to jednak największa z nich. Jednak będąc w tej miejscowości, warto poznać także inne turystyczne propozycje, które można znaleźć poniżej.

  • Pustelnia Świętego Jana z Dukli. Co prawda, znajduje się 5 kilometrów od miasteczka, ale będąc w okolicy, koniecznie trzeba ją odwiedzić. Pierwsza pustelnia powstała w 1796 roku, kiedy św. Jan został uznany za błogosławionego. Od tego czasu stawiano tam już pustelnie.
  • Kościół pod wezwaniem Świętego Jana Dukli. To kolejna turystyczna propozycja, którą powinien zobaczyć każdy wierzący. Święty Jan został uznany za świętego przez Jana Pawła II. To właśnie ich pomniki stoją w ogrodzie przed kościołem. Zostały postawione ku pamięci błogosławienia przez papieża Polaka. Mają też stanowić pamiątkę ofiar obu wojen światowych oraz pokoju, który powinien panować na świecie.
  • Rynek w Dukli. To bardzo urokliwa atrakcja turystyczna. Niegdyś był to bazar, dziś miejsce spotkań mieszkańców i przybyłych. Poza restauracjami, sklepami i urzędami można zobaczyć w Dukli ciekawe drewniane rzeźby nawiązujące do tradycji słowiańskiej.
  • Cmentarz wojenny. To dość smutne miejsce, ale z całą pewnością warto go odwiedzić i oddać hołd poległym żołnierzom w obu wojnach światowych.

Jak na tak małe miasteczko, turystyczne propozycje, które można zobaczyć w Dukli, są naprawdę interesujące. Należy także dodać, że mieszkańcy są bardzo przyjaźni i chętnie podzielą się swoją wiedzą na temat historii Dukli na przełomie lat.

Author: adminza

1 thought on “Pałac w Dukli jako idealne miejsce na weekend

  1. Przejeżdżałam obok tego pałacu wielokrotnie, bo jestem z tamtych okolic, ale nie miałam okazji, żeby tam zajrzeć. Po tym artykule chyba nie mam już innego wyjścia, jak tylko tam zajechać 🙂 Dzięki, zmotywowaliście mnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.